Obraz

Rozhovor se Zuzanou Musilovou

Mamko, my jsme vybraly spolu jeden předmět, který bude na výstavě Retro, tak bych tě chtěla poprosit, jestli bys řekla, který předmět to je a taky aby ses na začátek představila.

Dobrý den, jmenuji se Zuzana Musilová a chtěla bych vám představit obraz, náš rodinný obraz, který jsem dostala od mamky. Bylo to tak v osmdesátým pátým roce a bylo to tak, že jsme šly s mamkou po Václaváku, potkaly jsme tam nějaký mladíky, kteří nám nabízeli nebo mamince tenkrát nabízeli bony. Mamka si je teda od nich koupila a zašly jsme do Tuzexu, kde měli tento obraz, nám se líbil, tak mi ho maminka koupila a ten se mnout teď už putuje. No, obraz byl tedy ještě, abych to upřesnila, bez rámu, byl to čistě jenom gobelínový obraz a já jsem si ho pak dala zarámovat.

Mohla bys říct, co to byly ty bony?

No, to přesně já už nevím, vím, že to byly jakoby peníze, kterýma se dalo platit čistě jenom v Tuzexech. Ty Tuzexy byly v Praze asi tři a měli tam takový věci, že v krámech normálně jste takový věci nekoupili, nesehnali. Různý třeba číše, broušený sklo... prostě věci, který opravdu normálně nebyly. A pak byly ještě potravinový a ty byly speciální a tomu se říkalo ESO, tam se tedy daly koupit takový speciální třeba pralinky a různý bonbony, co opravdu se nesehnali. Kort my na vesnici.

Takže by se dalo říct, že je to vzácnost, kterou rodina má z Tuzexu?

No, dneska už je to vzácnost, protože Tuzexy už nejsou, ale zase jsou mnohem modernější věci, že jo. Je to památeční.

Děkuji moc za rozhovor a nahrávku.

Zpracovala Mgr. Šárka Musilová